سامانه الکترونیکی استعلام سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری برای شناسایی اصالت تجهیزات نظارت تصویری و ایجاد امکان انتخاب، خرید مناسب، دقیق، کاربردی و در عین حال ایجاد امکان مقایسه این تجهیزات بر اساس نتایج مورد تایید مرجع رسمی برای مردم، رونمایی شد.
صادق فیض‌آبادی، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی تهران در نشست خبری رونمایی سامانه الکترونیکی سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری که در اتاق اصناف تهران برگزار شد، گفت: مردم از خرید هرگونه تجهیزات نظارت تصویری بدون استعلام از سامانه الکترونیکی سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری
« www.egovahi.ir » خودداری کنند.


وی بیان کرد: بعضا مشاهده شده که مشخصات واقعی دستگاه با مشخصات اعلامی تولید کننده مطابقت ندارد و شکایت‌هایی در این زمینه داشتیم، از همین رو سامانه الکترونیکی استعلام سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری راه اندازی شد که همه مشکلات را حل می کند.
وی ادامه داد: در این راستا آزمایشگاه هایی تاسیس شده و بررسی های لازم را در مورد تجهیزات انجام می دهد.
وی در عین حال بیان کرد: این آزمایشگاه ها به تهران محدود نمی شود و تمامی شهرها و برندهای مختلف را شامل می شود.
همچنین دکتر محمد قلم چی، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی تهران در این نشست خبری گفت: سامانه www.egovahi.ir تقلبی یا اصل بودن تجهیزات نظارت تصویری را شناسایی کرده و امکان انتخاب، خرید مناسب، دقیق، کاربردی و در عین حال امکان مقایسه این تجهیزات بر اساس نتایج مورد تایید مرجع رسمی را برای مردم فراهم می کند.
وی افزود: سطح بندی تجهیزات نظارت تصویری، ابزاری برای اطلاع از اصالت، کارآمدی، امنیت و کیفیت تجهیز نظارت تصویری است که با این کار امکان رقابت برای تولیدکنندگان داخلی نیز به خوبی فراهم می شود.
محمد قلم‌چی با بیان اینکه سامانه الکترونیکی سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری حدود سه ماه است که راه‌اندازی آزمایشی شده و از امروز به‌صورت رسمی آغاز به کار می‌کند گفت: کارکرد این سامانه آن است که کیفیت، کارآمدی و اصالت تجهیزات نظارت تصویری را به استفاده‌کنندگان عام و خاص از این تجهیزات نشان می‌دهد.
وی افزود: به دلیل نیاز مشتریان به آگاهی از سطح کیفی تجهیزات نظارت تصویری و پاسخگویی به درخواست‌های متعدد ارایه شده به اتحادیه در خصوص تعیین اصالت این تجهیزات، با بهره‌مندی از دانش روز جهان و تجربه تولیدکنندگان، مشاوران و پیش کسوتان این حوزه، اقدام به ارایه راهکار تخصصی در این زمینه کردیم و سطح‌بندی کیفیت تجهیزات نظارت تصویری همانطور که از نامش پیداست، ابزاری برای اطلاع از کیفیت این تجهیزات است.
وی با اشاره به اینکه با این کار امکان رقابت برای تولیدکنندگان داخلی فراهم می‌شود اظهار کرد: بسیاری از تولیدکنندگان داخلی که تجهیزات با کیفیت تولید می‌کنند با توجه به اینکه تصور مردم این است که تجهیزات خارجی بهتر است و از طرفی ابزاری برای سطح بندی این تجهیزات در دسترس عموم نیست، بنابراین امکان رقابت ندارند و این در حالی است که با این اقدام و سطح‌بندی مربوطه ضمن توسعه و رونق بازار داخلی، امکان صادرات نیز به وجود می آید؛ طبق برآوردهای صورت گرفته این پورتال دو زبانه است و در خارج از کشور بازدیدکنندگان بیشتری نسبت به ایران دارد.
مدیر فنی و اجرایی سامانه الکترونیکی استعلام سطح‌بندی تجهیزات نظارت تصویری در عین حال بیان کرد: این ابزار به مردم کمک می‌کند تا تجهیزات مناسبی خریداری کنند، چون یکی از بزرگترین مشکلات این حوزه وجود تجهیزات تقلبی است و این سامانه، تقلبی یا اصل بودن تجهیزات را شناسایی می‌کند که این موضوع امکان انتخاب، خرید مناسب، دقیق، کاربردی و در عین حال امکان مقایسه تجهیزات بر اساس نتایج ایجاد شده توسط آزمایشگاه‌های تخصصی و مورد تایید مرجع رسمی را برای خریداران فراهم می‌کند.
وی افزود:همچنین با این سامانه سهولت بررسی ارزش کالا نسبت به قیمت اعلام شده از سـوی فروشنده ایجاد و امکان بهره‌مندی از خدمات اتحادیه نیز فراهم می‌شود.(تنها تجهیزاتی مورد تایید هستند که دارای سطح‌بندی کیفیت تجهیزات نظارت تصویری باشند. نظر به تعهداتی که تولیدکنندگان و واردکنندگان این تجهیزات به اتحادیه داده‌اند، اتحادیه می‌تواند از خریداران این تجهیزات حمایت کند) .
محمد قلم‌چی با بیان اینکه تامین امنیت از نیازهای اصلی انسان‌ها محسوب می شود گفت: یکی از کاربردهای این موضوع تامین امنیت در منازل مسکونی، فروشگاه‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و دیگر مراکز است؛ نکته مهم استفاده درست از این ابزار است چون در غیر این‌صورت تبعات مخربی به همراه خواهد داشت.
وی در عین حال یادآورشد: در حال حاضر سیستم‌های کنترل سرعت و یا پلاک‌خوان‌ها که دوربین‌هایشان در سطح شهر وجود دارد از این تجهیزات استفاده می‌کنند و در واقع این موضوع کاربری هوشمندانه‌تری از این ابزار است.
وی با بیان اینکه سامانه egovahi.ir برای اولین‌بار در ایران و جهان راه‌اندازی شده گفت: عدم امکان بررسی و راستی آزمایی اکثر مشخصات فنی تجهیزات نظارت‌تصویری، خصوصاً مواردی که مرتبط با کیفیت، امنیت و پایداری این تجهیزات است، موجب نگرانی مشتریان شده و از سوی دیگر، بسیاری از مشخصات فنی کاربردی تجهیزات نظارت تصویری، در هیچ data sheet یا کاتالوگی درج نشده است. بنابراین سال‌هاست نیاز وجود مرجعی که بتواند سطح واقعی تجهیزات نظارت تصویری را معین ساخته و تجهیزات اصلی را از تجهیزات متفرقه و بدون اصالت مشخص کند، احساس می‌شد که این سامانه برای پاسخ به تعیین سطح کیفیت، امنیت و اصالت تجهیزات نظارت‌تصویری ایجاد شده است.
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران تجهیزات الکترونیک و حفاظتی تهران با اشاره به اینکه این سامانه، مرجع استعلام رتبه‌بندی تجهیزات نظارت تصویری است خاطرنشان کرد: مشکلاتی که تا به حال در این حوزه وجود دارد اتحادیه را برآن داشت که به این بخش ورود کند، آزمایشگاهی که برای این منظور راه‌اندازی شده برای این موضوع حدود دو سال کار مطالعاتی و 7سال کار اجرایی انجام داده و حدود 30 کارشناس و متخصص اشتغال‌زایی داشته است.
وی افزود: نتایج آزمون آزمایشگاهی هر تجهیز، بوسیله استاندارد دیگری تبدیل به نمره می‌شود و نمرات پس از محاسبه ‌نهایی جمع‌بندی شده و نمره‌نهایی تجهیز در چهار حوزه فضای داخلی، فضای خارجی، انتقال تصویر و امنیت فضای تبادل اطلاعات محاسبه خواهد شد.
محمد قلم چی تصریح کرد: متاسفانه در نبود ابزار مقایسه مانند egovahi، مردم تجهیزات بی‌کیفیت را خریداری می‌کنند و فقط مدت کوتاهی می‌توانند از آن استفاده کنند و این در حالی است که می‌توان از تجهیزات با کیفیت و قیمت پایین‌تری استفاده و از دور ریز ثروت ملی نیز جلوگیری کرد.
وی با ذکر مثالی توضیح داد: مجموعه‌ای در اروپا فعالیت می‌کند که در حوزه تجهیزات اعلام حریق کار مشابهی انجام می‌دهد، یعنی تولیدکنندگان در این بخش از این مجموعه رتبه خود را دریافت می‌کنند و این نیاز آنقدر احساس می‌شد که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بیمه‌ای در دنیا نیز بدون این گواهی بیمه نمی‌کنند.
وی در عین حال توصیه کرد: به جای اینکه ابزار بی‌کیفیت خارجی را به بالاترین قیمت بخریم باید رقابتی برای تولیدکنندگان ایجاد کنیم که بتوانند بهترین محصولات خود را به کشور ما بدهند تا رتبه بهتری دریافت کنند و کشور ما نیز می‌تواند سیاستگذاری این حوزه را در جهان داشته باشد؛ موضوع مهم این است که مردم قبل از خرید این تجهیزات سطح آن را بررسی کنند و بدون اینکه هزینه اضافی پرداخت کنند، انتخاب درست را انجام دهند که با این اقدامات در نهایت شکایت‌هایی که در این حوزه به اتحادیه ارجاع داده می‌شود نیز کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه برای فرهنگ‌سازی این طرح اقدامات خوبی با سازمان‌های مختلف صورت گرفته، عنوان کرد: برای برخی مکان‌ها این موضوع الزامی شده و احتمال دارد به زودی برای عموم مردم اطلاع‌رسانی گسترده‌ای انجام شود و مجموعه‌های متولی از ورود تجهیزات کم کیفیت در گمرک جلوگیری کنند؛ در عین حال اتحادیه نیز به عنوان نهاد تخصصی نیاز به حمایت‌های بیشتری دارد.
در آستانه رونمایی از سامانه egovahi علاوه بر آزمایشگاه‌هایی که تا این لحظه راه‌اندازی شده همچنین آزمایشگاه‌هایی توسط صنایع امنیت فضای تبادل اطلاعات صاایران (صاافتا) و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در حال ایجاد است.
با توجه به اهمیت این سامانه در اجرای صحیح ماده 59 قانون نظام صنفی کشور، در این مراسم از هیات‌مدیره اتحادیه الکترونیک و حفاظتی همچنین تولید‌کننده بومی این آزمایشگاه‌ها از سوی رئیس اتاق اصناف ایران با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد.